Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Kultura » Vědci zjistili, že vltavíny jsou původně střepy z lahváčů družiny Praotce Čecha

Vědci zjistili, že vltavíny jsou původně střepy z lahváčů družiny Praotce Čecha

Ve skutečnosti je to přesně naopak než ve vtipném výroku Jiřího Navrátila, přestože výroba piva sahá hluboko do minulosti, hnědé a zelené lahváče jsou nedávnou novinkou. Se samotným pivem se nesetkáme nejenom v domácí středověké literatuře, ale lze jej vystopovat již ve starém Egyptě.

Lahvové pivo jako takové je však vynálezem až 19. století o. l., kdy bylo zjištěno, že uchovávání ve skle pomáhá udržovat pivu jeho čerstvost. Nicméně nejprve se pivo objevilo v lahvích z obyčejného bílého skla a jeho barevná varianta nebyla produktem snahy o zkrášlení obalu, ale důvod byl velmi praktický, jelikož po jisté době pivo v obyčejné skleněné láhvi začne zapáchat a nesnesitelným se stane jeho chuť i pro ty, kteří jej mají rádi. Důvodem tohoto stavu byl chmel. Jeho zvláštní látky, jež dostal do vínku ze své čeledi konopiovitých kam patří, například s marihuanou, a které dávají pivu jeho vlastnosti, projevil svoji odvrácenou stranu. Tyto látky v prostředí bohatém na vitamín B prochází chemickým procesem změny, jejímž výsledkem je látka, kterou se proslavil například pověstný smrdutý skunk.

Tmavé sklo je tedy pouze ochranou před sluncem a před touto neblahou proměnou, paprsky nejlépe zachycuje sklo hnědé, to zelené se objevilo teprve po druhé světové válce v důsledku nedostatku skla hnědého.

Pivo má nejen dlouhou historii výroby, ale i pití se všemi nešvary k alkoholismu patřícími. Když v Brně dostal na ochutnání pivo prezident Masaryk, autor pověstného spisku o alkoholismu, jen v něm smočil prst a konstatoval: „Brr to je hořké“. I ti, kteří na rozdíl ode mě nebo prezidenta Masaryka máte pivo rádi- jen s mírou.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář