Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Domácí » V den svobody naši spoluobčané v rukou katů

V den svobody naši spoluobčané v rukou katů

Již tři dny jsou zadržováni dva Čechoslováci v Turecku, jsou obviněni z příslušnosti ke kurdské teroristické organizaci YPG. Těžký přístup k nim mají i diplomaté v důsledku protiteroristických opatření, vymazán byl i jejich facebook a s ním veškeré údaje o nich spolu s fotografiemi z Kurdistánu, které oba nadšence a podporovatele Kurdů usvědčují z rozdávání dek, svetrů a dětských hraček lidem na severu Sýrie, kterým turecká invaze po jejich osvobození od Islámského státu přinesla nové utrpení. Česká diplomacie se usilovně snažila o jejich vypovězení z Turecka nicméně nyní již je zpráva, že na oba zadržené byla uvalena vazba.

Zadrženými jsou Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Dle obvinění Markéta Všelichová užívala tajného jména Zelane Botan a pod tímto jménem byla nejenom špiónkou, ale též koordinátorkou, podílela se na logistice, byla členkou ženských kurdských jednotek, působila též jako ošetřovatelka a též kordinovala příchod nových bojovníků do Sýrie, kteří potom bojovali na straně Kurdů.

Jelikož Markéta neovládá příliš kurdštinu nevím, jak se podílela na logistice, rozhodně je ale nemožné, že by dostala v naší zemi někoho od piva, aby se natolik zajímal o osud Kurdů, že by šel bojovat někam do Rojavy či dalších částí Kurdistánu. Miroslav Farkas pod tajným jménem Serxwebun Botan má být ostřelovačem. Pod podivným obviněním se skrývá totalitní rétorika libující si v přehánění a nekriticky přehlížející nesmyslnost vlastních výroků.

U zadržovaných Čechoslováků měl být zadržen písemný materiál zmiňující teroristickou organizaci. Materiály měly být nalezeny při přechodu z Turecka do Iráku na oficiálním přechodu Chabůr. Jelikož vše kurdské je pro Turecko teroristické včetně uvězněných poslanců za kurdskou stranu, je jasné, že u humanitárních dobrovolníků, navíc přesvědčených přátel Kurdů, se takovéto zmínky určitě našly třeba i na samotnou YPG, zmínky o níž se ale nalézají též u každého amerického důstojníka v oblasti, jelikož USA a Evropa jim poskytují pomoc v jejich boji proti Islámskému státu. Podobných zločinů se Markéta Všelichová dopustila i v rozhovorech se mnou, kde například podpořila právo Kurdů na sebeurčení. Já sám jsem se v těchto rozhovorech dopustil podobných zločinů, včetně odmítnutí novodobé Osmánské říše, tedy proti současné expanzi Turecka na cizí území. Tyto zločiny jsme ukončili ujištěním, že chováme naději, že vše dobře dopadne. Markéta Všelichová stojí politicky hodně daleko ode mě, i v dalších věcech bych mezi námi našel řadu rozdílů, dokázala však to, co nemnozí. Jako pouhá 24 letá studentka, místo řečí a dohadů několikrát navštívila místa bojů proti ISIS, zorganizovala sama sbírku pro postižené lidi v oblasti, dopravila ji na vlastní náklady a především nebezpečí do oblasti a rozdala potřebným. Její cesty se staly pravidelnými vždy s nějakým dalším nadšencem pro pomoc lidem postiženým konfliktem v oblasti. Ukázala tak veliké schopnosti a odvahu, možná až přílišnou umíněnost, ale ta v tomto případě pomohla spoustě lidí.

Markéta Všelichová, se sice odmítavě vyjádřila o současné turecké politice, ale obecně Turecko jako takové chválila nejen pro pohostinnost obyvatel, ale obhajovala jeho pluralitu a svobodu. Její přízeň ke Kurdům z ní však udělala to, co se stalo osudem každého Kurda v dosahu turecké moci, tedy teroristu. Miroslav Farkas je nadšenec, který před odjezdem prodal všechen svůj majetek, aby mohl pomoci financovat pomoc své vlastní nadace ve propěch kurdských dětí, především sirotků. Farkas dříve působil ve francouzské cizinecké legii a a prohlásil, že je ocheten zvednou proti ISIS i zbraň. Nejenom, že to zjevně nestihl, ale i kdyby pomohl kurdským bojovníkům proti ISIS bojovat, činil by tak po boku amerických důstojníků. Pakliže by se to z nějakého důvodu Turecku nelíbilo, mělo by jej nanejvýš vyhostit. Nicméně Farkas je znám spíše jako humanitární pacovník a nadšenec, pomáhal například obětem zemětřesení na Haiti nebo již zpomínaným sirotkům například ve městě Kobany.

Oba Čechoslováci byli zadrženi při první akci boje proti prokurdským teroristům z řad cizinců, po rozsáhlých čistkách, kdy se po údajném pokusu o převrat v Turecku do druhého dne objevily seznamy desetitisíců osob, které jsou neustále doplňovány a dochází k masovým zatýkáním, se jedná o signál humanitárním pracovníkům, nadšencům i novinářům, aby se přestali starat o osud Kurdů, aby do Turecka nejezdili, aby se tak zamezilo úniku informací o porušování lidských práv ze strany turecké armády vůči Kurdům, mající genocidní charakter.

Že se jedná o provokaci mající za cíl zabránit příchodu dalších aktivistů ze západu je zřejmé již z toho, že oba zadržení se svými názory nikdy netajili a Markéta Všelichová díky nim měla problém získat od Turecka povolení pro své cesty. Vždy však dosáhla svého, přes svá mediálně známá vystoupení, která se však projevovala pouhou neochotou, turecké úřady tak věděly koho do země vpouští a za jakými cíli, zadržení s oněmi materiály je tak tedy totalitním zásahem a cílenou provokací proti západním aktivistům a humanitárním pracovníkům.

Všechny Vás proto žádám, podpořte prosím petici o jejich propuštění.

Petice za propuštění Čechoslováků zadržovaných v Turecku za pomoc Kurdům

Kontaktovat můžete i velvyslanectví Turecka

embassy.prague@mfa.gov.tr

embassy.bratislava@mfa.gov.tr

 

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář