Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Útok z Chrámové hory

Útok z Chrámové hory

V Jisroeli v hlavním městě Jerušolajim došlo k dalšímu teroristickému útoku s oběťmi. V sedm hodin ráno se ozvaly výstřely na Chrámové hoře, toto místo si teroristé nevybrali poprvé, přestože se jedná o židovské nejsvětější místo, pod kontrolou jej mají muslimové, ti výšky tohoto svatého místa využívají často například k házení kamenů na dole se modlící Židy, před měsícem u tohoto místa tři teroristé zavraždili policistku.

V tomto případě došlo k útoku střelbou u objektu poblíž Šaar harajous (Lví brány). 3 ozbrojení teroristé zaútočili na policisty, dva útočníci byli zastřeleni, třetí uprchl směrem k mešitě, jelikož však pokračoval v palbě, byl postřelen i on. Teroristé měli pro svoji akci na tomto svatém místě dva samopaly, pistoli a nože.

Podobné útoky zde nejsou překvapením, přesto se třetímu útočníkovi podařilo připravit překvapení, když se po svém zneškodnění vztyčil a znovu napadnul vojáky během prohlídky, zdali u sebe nemá bombu, terorista byl i on zastřelen. Tato událost je jenom další z mnoha potvrzení politického procesu proti vojáku Azarjovi, který ukazuje na nebezpečí plynoucí ze zraněného teroristy. Další překvapení čekalo, když byla zjištěna jména teroristů, první se jmenuje Muchamad Džabárin, jméno druhého teroristy je Muchamad Džabárin a třetí terorista je Muchamad Džabárin, není zatím znám důvod této podivné shody, všichni tři teroristé jsou obyvateli vilového přepychového města Um El Fachem a jsou občané státu Jisroel, věk útočníků se pohybuje mezi 19 a 29 lety. O útok se zajímá i palestinská strana, arabské televize označily tento vražedný útok za heroický.

Teroristé během svého útoku zranili tři policisty, dva z nich svým zraněním podlehli, oba zavraždění policisté byli Drúzové, buď jejich památka požehnána. Jeden ze zavražděných je Haíl Satju (30 let) obyvatel obce Madžár, u policie sloužil již pět let, před třemi týdny se mu narodil syn, který bude mít nyní pouze matku Arin, mezi truchlícími jsou i jeho rodiče a tři bratři. Další zavražděný je Kamil Šanaan (22 let) z obce Chorfiš, u policie byl pouhých sedm měsíců, byl synem bývalého poslance za stranu práce Šchiva Šanaana, zanechal po sobě bratra a tři sestry.

Policie nyní pátrá po možných dalších spolupachatelích a po dalších případných zbraních na Chrámové hoře. Není zatím známo, jakým způsobem se do objektu, jehož vchody jsou přísně střeženy a vstup je podmíněn bezpečnostní prohlídkou, dostaly, je však velmi pravděpodobné, že byly vytaženy po odvrácené straně hradeb, která je prakticky nestřežená. Ještě 40 minut před útokem zveřejnil jeden z teroristů selfii s dalším teroristou z místa útoku a napsal, že za chvíli udělá svět o něco krásnějším, nepřítomnost třetího teroristy může vyvolat spekulaci, že se na místě v té chvíli nenacházel, jelikož byl pod hradbami, kde přepevnil zbraně k provazu, na kterém je potom vytáhli. Policie uvádí, že neví jak dlouho byli teroristé na místě před spácháním zločinu, dle této spekulace by bylo ale možné, že necelou hodinu. Premiér oznámil, že současný útok nepovede ke změně správy na Chrámové hoře, kterou provádí muslimský wakf, jenž je navíc pod kontrolou teroristické organizace Chamas, nicméně pro dnešní den je Chrámová hora uzavřená kvůli vyšetřování.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář