Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Turecko zablokovalo Wikipedii a americká armáda blokuje tureckou expanzi proti Kurdům

Turecko zablokovalo Wikipedii a americká armáda blokuje tureckou expanzi proti Kurdům

Včera ráno turečtí zájemci o hledání ve Wikipedii uviděli, že se jim zobrazuje chyba 404 a stránka je nenalezena. Důvodem není technická chyba, ale to, že turecká vláda nechala Wikipedii zablokovat. Společnost Wikimedia, která Wikipedii provozuje oznámila, že jim nebyl přes mnohé urgence oznámen důvod tohoto kroku.

K mnohem vážnějšímu kroku došlo den před tím, v pátek, kdy se začali rozmisťovat američtí vojáci na transportérech typu Stryker v oblasti Chaske na hranici mezi Tureckem a bývalou Sýrií u kurdského města Darbašija, město se nachází jen několik kilometrů od tureckých hranic.

Jedná se již o druhé americké uskupení, které nyní rozděluje Kurdy od Turecka, americká vláda zasáhla před měsícem v městě Manbídž, kde se kurdské jednotky chystala napadnout Turecká armáda. Ohrožené kurdské jednotky z Manbídže se tak uvolnily k zahájení operace, která by bez tureckého zásahu mohla být provedena již před rokem, a to dokončení zničení Islámského státu a dobytí jejich hlavního města Raky, a začali se soustředit u Tabky a odtud postupovali proti hlavnímu městu zla.

Tento vývoj byl znovu přerušen před pěti dny, kdy kurdské jednotky a Demokratickou syrskou armádu SDF postupující proti ISIS napadly opětovně turecké jednotky. Útok proti Kurdům probíhal na dvou frontách, když turecké letectvo napadlo Kurdy v Sýrii právě v oblasti Chaske, kde na hoře Karčok bylo napadeno a zničeno skladiště zbraní a útok pokračoval i na kurdské jednotky v oblasti, den na to se nálet opakoval a bylo zabito nejméně 20 důstojníků a vojáků. Druhá fronta tureckého útoku probíhala v Iráku, útok tam probíhal severně od Sindžáru a čelila mu kurdská PKK.

Útoky vyvolaly válečné střety mezi oběma skupinami a obě strany tají přesný počet padlých. Turecko, které postupně rozšiřovalo svoji okupační zónu v obou zemích s postupným balancováním mezi Ruskem a Amerikou a s cílem získat pro svoje výboje potvrzení a nadále je s tichým přihlížením světa rozšiřovat, pochopilo, že toto období pravděpodobně skončilo. Turecko tak mařením plánů na zničení ISIS ukazuje svoji svébytnost a chce mocnosti přinutit k pokračování své hry, jejímž výsledkem by byla rozsáhlá turecká expanze a v konečném důsledku navrácení Erdoganovi titulu vládce všech věřících.

Jelikož všechny lety nad Sýrií jsou součástí koordinace s Ruskem i USA, vyvolal turecký útok pochybnosti o skutečných úmyslech USA. Ty pakliže chtěly dokázat, že své záruky myslí upřímně, musely udělat jediné, a to postavit skutečný letecký i pozemní deštník chránící aspoň ty kurdské oblasti, do kterých ještě nepronikla turecká armáda.

Prezident Trump, který rozmístil nyní své vojáky přímo u hranic s Tureckem, tak jasně odpověděl výhrůžkám tureckého prezidenta Erdogana, že válka proti Kurdům teprve začíná, a varoval všechny, kdo by chtěli Turkům pomoci. Prezident Trump tak dává jasně najevo, že mezi Tureckem a Kurdy, bude-li muset volit, dává jasnou přednost za současné situace v Turecku Kurdům. Je to bezprecedentní krok, kdy kromě napětí mezi Tureckem a Řeckem stojí proti sobě dvě armády NATO v bojových pozicích. Tato situace a další osud Turecka pravděpodobně budou řešeny na nejbližším summitu NATO.

Dle amerických zdrojů se turecké jedntky stahují proti americkým silám ve snaze donutit je opustit jejich obranné pozice, je tak možné, že prezident Erdogam svým nátlakem na rozhodnutí v konfliktu vyvolá uznání samostatného Kurdistánu. Za tuto možnost lobují u americká administrativa a jisroelští představitelé, kteří vidí v budoucím Kurdistánu nového spojence v oblasti.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář