Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Turecko provádí v Sýrii etnické čistky

Turecko provádí v Sýrii etnické čistky

Turecko, které pod záminkou boje proti ISIS obsadilo rozsáhlé oblasti Sýrie a Iráku, aby tak ve skutečnosti zahájilo rozšiřování svého území, nehodlá však vytvořením Velkého Turecka rozšířit i kurdskou populaci o obyvatele, kteří na okupovaných územích sídlí. A tak Turecko, které tvrdě kritizovalo Asada například za vyhlazovací nálety na města povstalců, používá taktiku přinejmenším stejnou.

Město El Báb, u něhož došlo ke katastrofálnímu zastavení turecké armády neschopné jej dobýt, bylo téměř srovnané se zemí (na obrázku), přesto v oblasti, či chcete-li v ruinách města, nadále vládnou bojovníci ISIS. Důvodem je nejenom to, že bojovníci ISIS nejsou soustředěni do nějakých zasažitelných cílů, ale i proto, že armáda se po celé měsíce bombardování soustředila na civilní cíle a spíše opomíjela ty vojenské, v případě ISIS často pohyblivé cíle.

Zrovna tak je slyšet o vyhánění Kurdů z území obsazených Turky. Erdoganova taktika je před dobytí území jej co nejvíce zničit, a tím znemožnit další život na něm. Vyhánět totiž lze jen obyvatele z malých vesnic, kde takové násilí spíše unikne pozornosti světa, ale ne již ve velkých městech. Odsunutí obyvatel z neobyvatelných ruin lze vydávat za dobrovolný odchod těch, kteří přežili, a vše prohlásit za katastrofu vyvolanou ISIS.

Obětí nemusí být pouze Kurdové ale i ´“odbojní“ Syřané, kteří tak mohou uvolnit místo těm syrským povstalcům, které Turecko podporovalo, a kteří jsou nyní naopak vyhánění Asadem a jeho spojenci. Erdogan kritizující Jisroel za válečné zločiny tak může přepisovat mapy nejenom státních hranic, ale i národnostního složení na těchto místech a svět mezitím může rokovat o oněch zločinech Jisroele a jeho okupační politice, alespoň zatím spící demokratické státy neprobudil ani neopatrný Erdogan.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář