Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Trest smrti za příspěvek na facebooku

Trest smrti za příspěvek na facebooku

Projevy na facebooku někdy se svojí snahou uškodit a mnohdy se snahou vyvolávání nenávisti často i splňují podstatu spáchání trestných činů. Pakliže však uslyšíme, že za příspěvek na své zdi byl někdo odsouzen k trestu smrti, vyvolá tato zpráva hrůzu a pobouření. Když ale uslyšíme, že tento rozsudek provedl zvláštní Soud proti terorismu s přihlédnutím k tomu,  že například zrůdný ISIS rekrutuje své bojovníky a připravuje útoky většinou právě prostřednictvím sociálních sítí, změní se tento odpor v souhlas nebo alespoň se stane tento rozsudek příčinou debaty. Nicméně pakliže se pídíme dále po tom, za co byl dotyčný odsouzen, zjišťujeme, že všechno je špatně, jak odsouzení k smrti za názor, tak boj proti terorismu nebo to, co se za něj vydává, a tím pádem se nám tak více přibližuje katastrofální situace v oné zemi, jíž je Pakistán, onen Pákistán, který jen nedávno vyhrožoval Jisroeli úplnou likvidací během 14 minut.

Odsouzeným je 30letý Pákistánec jménem Taimur Raza a odsouzen byl za urážku proroka Muchamada a jeho žen ve svém příspěvku na facebooku. Raza patřící k šítské menšině v zemi se trestného činu dopustil během asi celosvětového trendu, tedy hádky na sociálních sítích, když proti němu ale neseděl nikdo jiný, než příslušník protiteroristického oddělení, jejich spor se týkal právě výkladu islámu.

Razův advokát Fida Chusajn Rana uvádí, že neslýchaný je nejen rozsudek ale i způsob trestního řízení, jelikož jeho klient byl zprvu obviněn z urážky jiných postav islámu, za což je nejvyšší možný trest v Pakistánu dva roky vězení. Obvinění z urážky Muchamada bylo doplněno teprve později z důvodu, aby Raza mohl být odsouzen k trestu nejvyššímu, což nakonec soudce Achmad Auwan dle fanatické politické objednávky učinil. Rozsudek a jeho příslušnost k protiteroristické jednotce a soudu je odúvodněn tím, že urážka proroka může vyvolat násilná srocení. I v Pakistánu je to údajně první odsouzení k trestu smrti za příspěvek na facebooku po mnohých trestech smrti za rouhání a urážky islámu, z nichž u nás nejznámější byl případ křesťanské dívky, která se napila z obecní studny v muslimské části. Během minulého roku jednotka boje proti teroru dopadla nejméně 15 kacířů, 4 z nich obdrželi trest smrti. Režim navíc své pozice a používání represí velmi zostřuje, což odpovídá radikalizaci země, jejíž vláda se snaží ubít všechny snahy o svobodu.

Raza má však ještě naději, jelikož byl odsouzen zvláštním soudem pro terorismus, může se ještě odvolat k Hlavnímu soudu a potom ještě k Nejvyššímu soudu, je ale pravděpodobné, že konečný rozsudek může u těchto instancí ovlivnit pouze veřejné mínění. Velvyslance Pákistánu můžete osloviti na těchto adresách:

Pro Prahu

parepprague@gmail.com

Pro Bratislavu (přes Vídeň)

parepvienna@gmail.com

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář