Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Recenze, úvahy » Sjezd má jméno antisemitismus

Sjezd má jméno antisemitismus

Týká se to přinejmenším ukrajinské strany Batkivščina, která nedávno šokovala na svém sjezdu v Kijevě. Mezi řečníky vystoupil člen ukrajinské akademie věd Viktor Vargonov, který se ve svém projevu soustředil na Židy a pronášel na jejich adresu řadu antisemitských vtipů, načež mu ze sálu odpovídal potlesk a smích.

Vargonov například prohlásil „vládnou nám Židé špatného druhu, vážení přátelé, mám na mysli to, že v každé vesnici a v každém kraji jim musíme dát takové podmínky, jak tomu bylo v některých našich oblastech, jak se říká, kdyby sport přinášel nějaký užitek na každé tyči by už viselo pět Židů“.

Film, který byl na sjezdu pořízen a poté zveřejněn, vyvolal pobouření a židovská obec na Ukrajině žádá okamžitou omluvu. Nedávno vyvolala pobouření poslankyně Naďa Savčenko, která byla díky mezinárodní solidaritě propuštěna z ruského zajetí, její tvrdý politický kurz vyvolávající rozpaky završila spškou antisemitských vyjádření.

Strana Batkivščina bývalé premiérky Julie Timošenkové vyvolala již několik antisemitských skandálů, jedním z nich byla spolupráce se stranou Svoboda, která byla založena roku 1991 a do svého znaku si dala znamení značky Wolfsangel z období SS a během Majdanu se její členové objevili s tričky s nápisem pobijte Židáky, nicméně pod vedením Ole Tyahnyboka strana zvolila jiné nevinné symboly, přesto si nadále nezadá s maďarským Jobbíkem nebo československou LSNS.  Samotný Tyahnybok se několikrát zmínil o boji země proti židovské mafii z Moskvy, která vládne i na Ukrajině. Mimo jiné se strana proslavila urážkami americké umělkyně Mile Kunys, jež se narodila na Ukrajině. Kvůli tomu, že je Židovka, tvrdili, je nutné zdůrazňovat její neukrajinský původ. Strana sdružuje nejrůznější neonacistické organizace oslavující nacistickou minulost Ukrajiny a její vůdce krutě vyvražďující Židy, ale třeba i Poláky. Také UPA či i 14. ukrajinskou divizi SS Galicie. Strana Svoboda též bouřlivě protestovala proti polskému parlamentu, který tyto fašistické jednotky učinil zodpovědnými za vyvražďování Poláků.

Výlevy na sjezdu nejsou jediný špatný signál svědčící o straně Batkivščina, který vychází na světlo.  Na druhé straně přesvědčení těchto paranoiků, že na Ukrajině vládnou Židé, může být pro ty, kdo znají naše sestavovatele seznamů Židů důvodem usoudit, že Ukrajina je sice díky okupaci a válce zmítána nejednoduchými problémy, přesto je však na dobré cestě, fašisté na Ukrajině tudíž jsou, ale určitě tam nevládnou.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář