Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Kultura » Prípitok s Mariánom Vargom

Prípitok s Mariánom Vargom

Autor Peter Kalmus

Ak je možné použiť slová zázrak a zjavenie, aj v svetskom význame, tak ten sa udial takmer pred polstoročím. Išlo o vstup Mariána Vargu na československú hudobnú scénu. Pesničkový album skupiny Prúdy Zvoňte, zvonky je dodnes jeden z najkvalitnejších a najautentickejších v celej histórii populárnej hudby. Je všeobecne považovaný za jeden zo základných albumov modernej slovenskej hudby. Samozrejme, už dnes môžme považovať veľkú časť, napríklad aj rockovej hudby za vážnu, a práve u Mariána Vargu bol odchod z Prúdov a založenie svojej formácie Collegium Musicum klasickou hudbou dokonale inšpirovaný. Už prvý singel spomínanej kapely s názvom Hommage à J.S.Bach / Ulica plná plášťov do dažďa spôsobil na hudobnej scéne veľmi pozitívne reakcie. V krátkom čase vyšla vynikajúca prvá LP platňa, a o rok po nej unikátny dvojalbum s názvom Konvergencie s cenzúrovaným obalom. Práve Konvergencie sú odborníkmi, ale aj samotným M.Vargom považované za vrchol československého art rocku.

Prirodzene M.Varga pokračuje aj v spolupráci s Palom Hammelom a nahrávajú niekoľko vynikajúcich pesničkových albumov od Zelenej pošty až po Labutie piesne. V tých dobách Collegium Musicum často koncertuje a ich žive vystúpenia, ktoré sú prevážne beznádejne vypredané prinášali okrem fantastickej muziky aj neopakovateľný vizuálny zážitok. Sledovať M.Vargu počas hry bolo niečo tak úchvatne, čo umocňovalo väčšinou brilantne koncertné prevedenia autorských skladieb. V koncertných začiatkoch Collegia Musica napísal nejaký český hudobný kritik okrem iného, že pri pohľade na prichádzajúceho Vargu k svojmu Hammond organu máte dojem, že každú chvíľu spadne, ale v momente, keď si sadne a vyslovene neskutočne originálnym spôsobom sa zmocní kláves a registrov spomínaného famózneho nástroja začnete zažívať hudobné stúpanie do nebies.Samozrejme, kto ma záujem oboznámiť sa s celou históriou skupiny Collegium Musicum môže si preštudovať vynikajúcu a historicky presnú publikáciu s rovnomenným názvom, ktorú napísal hudobník a publicista Marián Jaslovský. Prípadne si zalistovať v knihe Petra Uličného s názvom O cestách, ktoré nevedú do Ríma.

Radosť s čítania si môžte umocňovať počúvaním Vargovej sólovej platne Stále tie dni. Jej autor sa o nej vyjadril aj takto: Na tejto platni im boli podozrivé už názvy z liturgie. Navyše som nahral skladbu, parodujúcu fašistický alebo komunistický pochod. Chcel som ukázať, že fašisti a komunisti i v hudbe používali rovnaké postupy. Marián Varga sa o pár dní dožíva sedemdesiatky, svojím spôsobom je to možné považovať za určitý druh zázraku. Mariánko, som presvedčený, že to neskutočné množstvo ľudí všetkých generácií, ktorým tvoja hudba, tvoje rozhovory a tvoje pôsobenie na koncertných pódiách desaťročia pomáha prežívať zmysluplnejší život si veľmi radi pri tvojom významnom jubileju s tebou symbolicky pripijú.

Autor: MFS
Štítky

Napsat komentář