Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Historie » Praha píše príbehy

Praha píše príbehy

Pri pamätníku Olbrama Zoubka včera na spomienke na silnú ženu, Miladu Horákovú so starými politickými väzňami. Muklami, ktorí ju osobne poznali.

Nielen spisovateľ a predseda klubu Milady Horákovej František Šedivý, ktorý bol aj v odboji proti nacizmu, ale aj komunizmu a za to dostal trest 14 rokov, ale v tmavomodrej uniforme prišiel aj 100-ročný odbojár proti obom totalitám Eduard Marek. Pamäť má sviežu, dobre si pamätá aj Miladu Horákovú.

Netradičné stretnutia. Skvelý a výstižný Peter Juscak. Vnučka T. G. Masaryka aj Dominik Duka.

Vo väzení na Pankráci. „Ale Vás už odtiaľ teraz nepustia,“ veselo mi hovoria politickí väzni.

V Národní kavárne, v časti s Karlom Čapkom a jeho knihami, stretnutie s režisérom nedávnych Elít, skvelým Jiřím Havelkom, ktorý pripravuje novú hru o vraždách dobšinských Nemcov Karolom Pazúrom, ale aj tragickej postave vyšetrovateľa, právnika Františka Doležala, ktorý tento prípad vyšetroval a ktorého komunisti zničili. Narozdiel od gardistu Pazúra, ktorého sa stal v nových pomeroch presvedčený komunista.

Zabudnutého Františka Doležala dostáva do povedomia Medy Pustajová, s ktorou sme sa tu tiež stretli.

Manželka Dobroslava Pustaja, jedného z najdlhšie väznených politických väzňov v Československu, ktorý strávil vo väzení za protirežimnú odbojovú skupinu Slobodné Československo 16 rokov a tento rok ho in memoriam vyznamenal prezident Kiska.

Ona sa zaslúžila zasa o to, že v Česku získal in memoriam cenu zabudnutý František Doležal, písalo sa o ňom v novinách a postava, ktorú chceli komunisti vymazať z histórie, sa dostane aj na divadelné dosky. Novú hru vraj uvidíme čoskoro v SND.

Kopec príbehov ešte zostalo rozpísaných a teším sa na voľné pokračovania.

Autor: Soňa Gyarfašová
Štítky

Napsat komentář