Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Historie » Osud Jána Paulínyho

Osud Jána Paulínyho

A tak som si povedala, že pridám ďalší z našich dokumentov v cykle Osudy.

Ján Paulíny dnes starostlivo uchováva písomné poďakovanie a vyznamenanie od amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera, ktoré získala jeho rodina.

Počas druhej svetovej vojny v ich rodnej Dobrej Nive pomáhali, kde sa dalo a zachraňovali prenasledovaných. Skrývali českého študenta, ktorý utekal pred gestapom, pred nacistami utekajúcich poľských vojakov, trojčlennú židovskú rodinu aj zostreleného amerického letca.

„Odpor sa menil sa odboj,“ spomínal na dôvody, prečo sa ľudia zapájali spontánne proti neľudskému režimu do povstania, ktoré s majorom Alexandrom Kordom pripravoval aj jeho otec.

Zatiaľ čo Eisenhower im poslal po vojne ďakovný list, gardisti, ktorí prehodili kabát na komunistov, sa im odvďačili inak.

Jánov otec, ktorý sa stal po vojne poslancom Demokratickej strany, dostal od nich rok v Jáchymove, jeho starší brat Štefan 14 rokov a najmladšieho Jána poslali do vojenských táborov nútených prác.

Za jeho činnosť a činnosť jeho rodiny si pozval Jána Paulínyho medzi vybranými 22 veteránmi na spoločnú spomienku 70.výročia konca druhej svetovej vojny v roku 2015, aby ho ocenil, aj prezident Andrej Kiska.

Rozhovor s Jánom Paulínym můžete vidět na kanálu RTVS.

Autor: Soňa Gyarfašová
Štítky

Napsat komentář