Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Historie » Osud Heliodora Píky

Osud Heliodora Píky

„Netrúchlite za mnou. Svedomie ma nehryzie. Netrpím príliš pod krutou ranou osudu,“ písal vo svojom poslednom liste slávny československý generál Heliodor Píka.

Presne 21. júna 1949 ho po sadistických vyšetrovaniach a vykonštruovanom procese komunisti popravili.

„Myslím na Vás, moji najdrahší. Myslím na dobrých a verných priateľov. Myslím na celý národ, ktorý si už toho toľko vytrpel. Preto si nesmieme dovoliť žiadny vnútorný rozpor či rozkol. Len úcta k názoru druhého človeka, vzájomné pochopenie, sloboda presvedčenia môže udržať svornosť a silu. To musí byť cieľom každého vášho snaženia,“ písal v liste, ktorý má dodnes odložený jeho syn Milan.

Generál Heliodor Píka sa vyznamenal už počas prvej svetovej vojny ako československý legionár v Rusku aj Francúzsku a zúčastnil sa aj jednej z najkrvavejších bitiek pri Verdune aj tam, kde Nemci použili bojový plyn, yperit.

A počas druhej svetovej vojny sa stal jednou z kľúčových osobností protinacistického odboja. Pomáhal pri organizácii prvých formujúcich sa československých jednotiek a po napadnutí Sovietskeho zväzu Nemeckom sa zaslúžil o prepustenie Stalinových československých politických väzňov z gulagov, ktorí dostali neskôr možnosť zapojiť sa do Svobodovej armády, do boja za oslobodenie svojej vlasti.

Aj syn Heliodora Píku Milan sa vydal v jeho stopách – počas druhej svetovej vojny pôsobil vo Veľkej Británii v kráľovskom letectve Royal Air Force ako dôstojník.

Po svojom nástupe ich komunisti uväznili oboch. Noc pred popravou dostal syn možnosť stráviť s otcom v cele posledné hodiny. Ten mu prízvukoval, že nemá v sebe živiť hnev. A že má odpustiť.

Syn Milan Píka, pre ktorého bol otec vzorom, si predsavzal, že očistí jeho meno. A hoci sa po rokoch snaženia v roku 1968 podarilo dosiahnuť na súde výrok, že išlo o justičnú vraždu, po okupácii vojskami Varšavskej zmluvy a následnej normalizácii to bola formalita a na svoje miesto v histórii musel čakať jeho otec ďalších 20 rokov.

Dnes sa v Prahe koná spomienka na popraveného generála Heliodora Píku, kam jeho syn cestoval bez výnimky každý rok. Tento rok už Milan Píka, ktorý onedlho oslávi 95 rokov, vycestovať nemôže. Pred dvoma dňami som s ním hovorila a spomínal, že jeho posledné dni plynú len v spomienkach.

A tak dnes pridávam jednu spomienku na ich odboj. Netýka sa ťažkých rokov nástupu komunistického režimu, ale ich príbehu počas vojny, keď obaja bojovali proti nacizmu – o odchodoch aj návratoch a nádeji na lepší a spravodlivejší svet.

Doument o Heliodoru Píkovi můžete shlédnout na portálu RTVS.

Autor: Soňa Gyarfašová
Štítky

Napsat komentář