Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Historie » Osud Ernesta Šmálika

Osud Ernesta Šmálika

Ernest Šmálik – muž, ktorý privedol k divadlu Milana Lasicu.

V povstaní sprevádzal slávnych veliteľov Jána Goliana a Rudolfa Viesta až do posledných chvíľ. Prežil nacistický koncentračný tábor, aj ťažké komunistické vyšetrovania a väznenia v 50-tych rokoch.

A ja som rada, že aj príbeh tohto skromného, no skvelého človeka sme mohli zachytiť v našom televíznom cykle Osudy.

V čase, keď sme sa stretli, bol jedným z posledných piatich žijúcich členov Vysokoškolského strážneho oddielu, špeciálnej jednotky, ktorá sprevádzala slávnych generálov pri ich ústupe z Donoval.

„Boli výborní obaja. Chodili medzi nás, chlapci, viete, kadečo môžeme čakať. Ale budeme bojovať, pokiaľ sa dá,“ spomínal na dvoch dôstojníkov, ktorí sa aj napriek ústupu snažili medzi svojou poslednou jednotkou udržiavať optimizmus.

„Všetci sme boli demokrati,“ hovorí o tom, prečo sa zapojil do demokratického odboja medzi prvými ešte pred vypuknutím povstania. A jeho demokratické postoje sa stali problémom aj pre neskorší komunistický režim. Len nerád spomínal, ako mu v roku 1949 Štátna bezpečnosť v noci vykopla dvere na jeho byte a zobrala na výsluchy.

Ako nepriateľ štátu nemohol študovať po prepustení svoju vysnívanú medicínu, no dostal sa k starej láske – divadlu a neskôr k herectvu vo Zvolene. A práve na predstavenia i do divadelného zákulisia brával aj svojho synovca Milana Lasicu. A ten dnes často opakuje, že jeho strýko bol preňho vzorom – a nielen tým hereckým.

Pre samotného Ernesta bol inšpiráciou český herec František Smolík, ktorý stvárnil staručkého profesora Málka v jeho obľúbenom filme Vyšší princíp. A často pripomínal aj jeho hlavnú myšlienku. „Doby sa menia, charaktery zostávajú.“

https://domov.sme.sk/…/posledni-muzi-generalov-goliana-a-vi…

https://dennikn.sk/…/muz-ktory-priviedol-k-divadlu-milana-…/

Rozhovor s Ernestem Šmálikem můžete vidět na kanálu RTVS.

Autor: Soňa Gyarfašová
Štítky

Napsat komentář