Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Okénko do Jisroele číslo 27

Okénko do Jisroele číslo 27

šábes 7. 5. 2016 o. l.

Po půlnoci došlo k náletům na město Kisufim u Azy. Chamas začal vyklízet své vojenské stanoviště z obavy před odvetným útokem. Vojáci, kteří vstoupili za bezpečnostní plot, byli ostřelováni raketami. Bylo zaútočeno na dvě postavení Chamasu. Jelikož se jedná o opuštěná místa, která ani nebyla opevněná, byly víceméně bombardovány opuštěné křoviny, ve kterých se dříve skrývali teoristé, jedná se vlastně o zbytečné porušení šábesu, záběry z útoku jsou na náhledové fotografii.

Na severu Azy byla zahájena střelba na podezřelé, kteří chtěli narušit vyhledávání dalších tunelů, které vybudovali teroristé. Na židovsou čtvrť v Chevronu byly házeny kameny.

Neděle 8. 5. 2016 o. l.

U Har Chevron byly hozeny 2 zápalné láhve na automobil. Během noci byli zadrženi 3 hledaní teroristé. Z Azy byla vystřelena raketa, která vybuchla ještě na jejím území.

Zatímco se mluví o pokračování hledání teroristických tunelů, bylo v tichosti rozhodnuto, že ve funkci zůstane generál Jaír Golan, který srovnal jisroelskou armádu s nacistickou. Učinil tak v předvečer dne holocaustu. Golan, který je jedním z příkladů politického jmenování do funkce, byl odpůrci obviněn právě z onoho nelidského zacházení, například při zásahu při vyklízení obce Amona, kde pod jeho vedením bylo použito nepřiměřené násilí a několik lidí bylo zraněno.

Byli zadrženi dva teroristé, kteří se chystali provést útok v oblasti Har Chevron.

Pondělí 9. 5. 2016 o. l.

Během noci bylo zadrženo 9 hledaných teoristů, byla nalezena i pistole a munice.

Mina která byla vystřelena z Azy, vybuchla ještě na jejím území.

Byl zahájen soud s vojákem, který zastřelil postřeleného teoristu poté, co bylo nebezpečí že má na sobě bombu a byl vyzván k jeho zastřelení poté, co se z jeho chování zdálo že se chystá odpálit. V Jisroeli se zvedla velká vlna solidarity na jeho podporu, někteří činitelé jsou obviňováni, že předložení žaloby doprovázel nezákonný postup, za kterým se nachází vnitřní boj mezi některými politickými činiteli ve vládě a v armádě.

V Tunisku na ostrově Džerba se chystá za čtrnáct dní při příležitosti malého židovské svátku 33. dne počítání oumeru tradiční setkání tuniských Židů, kterého se účastní tisíce lidí nejen z místní komunity, ale i z Jisroele a celého světa. Nyní kromě již napjaté situace v zemi, byly obdrženy zprávy o konkrétním ohrožení a přípravách útoku v souvislosti s tímto setkáním. Jisroel vydal přísné varování svým občanům před návštěvou Tuniska.

Na automobili na silnici do Chevronu byly házeny kameny. Chusám Ašháv z Kalandyje byl obžalován za překupnictví se zbraněmi. Nejméně jedna z té řady zbraní které prodal, sloužila k teoristickému útoku. Při útoku kameny na tramvaj v Jerušolajimu byl zadržen 16 letý útočník.

Pohotovost kvůli terorismu má i svou druhou stránku. U Jerušolajimu kolem vojenské hlídky projel nepřiměřenou rychlostí náklaďák a řidič, obyvatel Chevronu, vypadal a choval se jako potencionální terorista. Ostražitost byla zvýšena, když se jej pokusili zastavit a řidič začal prchat. Když byl vůz dostižen, pokoušel se vyskočit a prchnout. Nakonec se ukázala pravá příčina útěku, náklaďák byl jen hodinu předtím ukraden, zloděje povzbuzuje, že pakliže se jim podaří dostat kradené automobily na území palestinské autonomie, je jim dána nová značka a je prakticky nemožné nejen je postihnout ,ale i získat vůz nazpět.

Vůz řízený Židem vjel omylem do Ramaly, tam se kolem něj začal sbíhat dav, který jej napadl, řidiči se přesto podařilo dostat bez úhonu na bezpečnpstní kontrolní stanoviště Kalandyja.

Úterý 10. 5. 2016 o. l.

Během noci bylo zadrženo 10 hledaných teoristů.

Jerušolajim čtvrť Ras El Amúd, útok na vojáky petardami.

Pět sedmdesátiletých žen bylo na procházce u Armon Haneciv přepadeno dvěma útočníky, kterým se podařilo pobodat dvě z nich, při pátrání byli dopadeni dva podezřelí, u nichž se ukázalo že nejsou pachateli.

Bylo povoleno zveřejnit, že byl dopaden nezletilý terorista, který byl po výcviku poslán k provedení útoku. Po zadržení podal informace o tunelech a výcvikových táborech Chamasu. V souvislosti s přípravou atentátů v den nezávislosti od dnešního rána až do pátku budou uzavřena autonomní území.

Dva teroristé poškodili bezpečnostní plot a pronikli do obce Kochav Jaakov. Jelikož byli zavčas odhaleni pouze spěšně zapálili několik pneumatik a uprchli. U Chavous Gieád byl napaden automobil kameny, útočník byl zadžen. Kameny byly házeny i na automobili u Ramaly. U Kirjas Arba byly házeny kameny na vojáky.

U bezpečnostního kontrolního stanoviště u Jerušolajimu-Chizme vybuchla nálož. Jeden důstojník, který je prověřoval, byl zraněn v obličeji a odvezen do nemocnice Hadoso Ejna Korem. Na místě vybuchly 4 bomby a další čtyři byli nachystané, je zázrak že voják přežil a že nejsou přinejmenším desítky dalších raněných.

Středa 11. 5.2016 o. l.

Chamás vystřelil 2 pokusné rakety do moře. Při těžkém narušení pořádku v obci Akav byl zraněn jeden útočník střelbou, byla mu poskytnuta zdravotní péče, žádný voják nebyl zraněn. Tento den je oficiálně připomínána památka padlých. Vojenský hřbitov v Ofra byl napaden zápalnými lahvemi. Na silnici vedoucí do Chevronu byl napaden autobus kameny. Zdroje v Aze informují, že egyptská strana povolila přivézt do Azy omezené množství betonu.

Skleníky v obci Susija byly napadeny kameny. Na silnici v Guš Ecijoun byli napadeny automobily kameny.

Čtvrtek 12. 5. 2016 o. l.

Bylo zadrženo 6 nezletilých, kteří založili rozsáhlý požár u bezpečnostní zdi a házely kameny na vojáky. Vojáci byli napadeni kameny i u Bejs Elu. Vojáci byli napadeni kameny i u obce Udža.

Byl zadržen nezletilý, který házel kameny na automobily v Jerušolajimu u čtvrti Neve Jaakov. Další automobil byl napaden u Har Chevroun. Kameny byly házeny na automobily na silnici číslo 465.

Bylo zadrženo 10 pravicových aktivistů, kteří údajně narušili pořádek u Šchemské brány v Jerušolajimu.

Pátek 13. 5. 2016 o. l.

Chizbala oznámil, že v Sýrii padl jeden z vůdců této teoristické organizace Mustafa Badr A-Dýn. Zemřel při výbuchu svého vozu. U Bejs Elu byla hozena zápalná láhev na automobil.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář