Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Recenze, úvahy » O konverzii rozhodla socialistická vláda

O konverzii rozhodla socialistická vláda

Autor Eduard Žákovic

Sledujúc diskreditáciu prezidenta Kisku som zacítil závan mečiarizmu. O hodinách ktoré HZDS nainštalovali Kováčovi či zavlečení jeho syna však nechcem písať ani to rozvádzať. Vrátim sa však k fantastickému prezidenovi , ktorého ako prezidenta Československa ocenil celý svet mimoriadným množstvom ocenení. Fantastický prezident človek a umelec . Práve Havel bol cielom mnoha pamfletov. Jeden z nich však nadobudol obludný rozmer. Jeho účel nebola iba diskreditácia tejto osobnosti dejín. Mala oveľa širší a veľmi nebezpečný zámer. V dobe mečiarizmu . Po rozdelení ČSFR bolo treba dôvodniť ako strašidelne nás Česko poškodilo. Dosť neľahká úloha. Pracovala na tom celá SIS a mečiarovské média kde ovládol všetky verejnoprávne médiá a chrlil pamflet typu zem a vek v podobe fekálie novín Slovenská republika . Hnojovicu striedala močovica a naopak. A tak sa stal obeťou i prezident Havel , ktorý zrušil zbrojarinu na Slovensku. To je samozrejme nezmysel čo asi vie každý čo len trocha uvažujúci človek, že prezident nikdy nemal ani nemá právomoc rušiť nejakú výrobu či dokonca trh. A tak sa dostávame k jadru veci. Ako to v tom Martine naozaj bolo??? Objasnenie ľudvej historky !!!

V martinskej zbrojovke pracovala špeciálna skupina, takzvaní hvezdári, na prechode vojenského špeciálu na civilnú výrobu už dva či tri roky pred Novembrom 1989. Bývalý prezident Václav Havel nespôsobil, dokonca ani nenariadil konverziu zbrojárskeho priemyslu na Slovensku. Túto, už takmer zľudovenú historku, popierajú kapitáni vtedajšej zbrojovky ZŤS Martin, ale aj niektorí zamestnanci. Boli pri tom a hovoria, že je to blud, fáma alebo lož. Bývalý generálny riaditeľ ZŤS Martin Jozef Uhrík tvrdí, že priama súvislosť zastavenia zbrojárskej výroby s menom prezidenta Havla neexistuje. „Samozrejme, že o tom rozhodnúť nemohol. Nikdy by som zastavenie výroby nespájal s menom pána Havla.“ Uhrík už v roku 1988 predložil vtedajšej vláde návrh na zastavenie výroby tankov, aj návrhy náhradných riešení. Problémom podľa neho bolo to, že Federálna vláda program údajne nemala chuť riešiť.

O konverzii rozhodla socialistická vláda. „Rozhodnutie alebo podiel Václava Havla na konverzii slovenského špeciálu je totálny blud, ktorý sa nezakladá na reálnych faktoch. O konverzii sa rozhodlo dávno pred revolúciou. Som ochotný to podpísať aj vlastnou krvou,“ dodal Peter Kuruc, niekdajší manažér nábehu nových výrob a neskôr šéf stratégie ZŤS Martin. O konverzii rozhodla socialistická vláda dávno pred revolúciou v novembri 1989. Výroba zbraní rástla len do roku 1987, keď podľa niektorých zdrojov dosahovala 18 miliárd korún. Potom sa stroj zasekol. Prišli na to aj socialistickí ekonómovia a ešte pred revolúciou rozhodli o útlme. Za niekoľko rokov mal dosiahnuť 80 až 90 percent výroby.

Autor: MFS
Štítky

Napsat komentář