Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Historie » Nostalgia za ostnatým drôtom

Nostalgia za ostnatým drôtom

„Viete, Rusi hovoria, pohraničná stráž, to nie je služba, to je diagnóza. Keby bol svet taký ako kedysi, kdekto sa opäť postaví na čiaru, verte tomu,“ povedal mi plukovník pohraničnej stráže, ktorý dohliadal na „ochranu“ železnej opony v rokoch 1958 až 1985.

Bývalí vysokí velitelia pohraničnej stráže minulý rok v bývalej pohraničnej obci v Devínskej Novej Vsi oslavovali okrúhle 65.výročie prijatia zákona o ochrane štátnej hranice, podľa ktorého slúžili. A podľa ktorého bolo možné beztrestne zabiť narušiteľa štátnej hranice – človeka.

Za vzornú službu ich vyznamenával jeden z tých najvyšších – bývalý veliteľ 11. brigády pohraničnej stráže Viktor Gallo. Ten Viktor Gallo, ktorého stíhajú v Nemecku – okrem iných aj za smrť východonemeckého študenta Hartmunta Tautza. A 27 rokov po nežnej im za ich pôsobenie odovzdával medaily popri zábave a dychovke.

Pri útekoch za slobodou zahynulo na uzavretej československej štátnej hranici počas komunizmu približne 400 ľudí. Za úmrtia na hraniciach nebol dodnes na Slovensku nikto potrestaný, nikto sa za ne neospravedlnil.

Minulý rok som robila o týchto stretnutiach reportáž.

Človek, ktorý ma na ne upozornil, mi dnes napísal, že vysokí velitelia pohraničnej stráže sa stretnú v Devínskej Novej Vsi znova. Túto sobotu, keď bude väčšina z nás na Pohode, oslávia spolu Deň pohraničnej stráže s dychovkou a nostalgiou za ostnatým drôtom.

A takéto medaily im dával ešte minulý rok za vzornú službu Viktor Gallo. Stále rozmýšľam, že práve to popieranie a zľahčovanie zabíjania na hraniciach a propagácia minulého režimu by mali spadať pod trestné ustanovenia o „jáchymovskej lži“. Čo ma desí najviac je ten dokonalý brainwashing tých ľudí. Ani po rokoch žiadna sebareflexia.
Autor: Soňa Gyarfašová
Štítky

Napsat komentář