Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Nezařazené » Nazvali se Pátou kolonou

Nazvali se Pátou kolonou

Bojůvky seskupené kolem Asada v Sýrii, včetně hnutí Chizbala, jsou přesvědčené, že boje v Chálebu (Alepo), se jim podaří vítězně ukončit. Nasvědčuje tomu i dobytí čtvrti Tárik Al Báb, čímž je v jejich rukou asi 60 procent území východní části města, kterou neustále ovládala opozice. Jejich naděje jsou již tak živé nebo mají vyvolat takový dojem, že plánují nové využití jednotek v současné době nasazených v Chálebu. Přestože tato vyhlášení mají svoji devalvaci v tom, že se objevují již delší dobu, nyní jsou podpořena některými současnými úspěchy v poli a nejenom to,  další přerozdělení nás učí o některých nových dalších aspektech vývoje situace v Sýrii. Níže nejnovější podrobnosti.

V bojích proti povstalcům se tu nálézá takový počet bojovníků, kteří tím nespadají pod žádnou zde organizovanou sílu, že bylo rozhodnuto z nich udělat novou jednotku, která se bude jmenovat Pátá kolona. Půjde víceméně o kopii íránských Sil převratu jak svoji strukturou tak i posláním, jelikož se jedná o další šítskou ozbrojenou složku, která zde kromě íránských i těch z Chizbala bude působit. Jako ostatní též ale bude podřízena přímo íránským důstojníkům. Rozhodnutí o vybudování samostatné jednotky vydal íránský generál Kásm Sulajmány, který se nyní nachází v Iráku, kde dohlíží na írácké šítské milice v bojích o Mosul.

V Páté koloně by měly být zahrnuty zbytky první a syrské divize, které byly v bojích prakticky zničeny. Dále by sem měli spadat bojovníci z Chizbala nalézající se v Sýrii a šítské milice irácko-afghánsko-pakistánské, které byly přivedeny íránským vedením. Právě tyto nezařazené milice jsou důvodem pro vybudování nové síly jejíž by mohly být strukturální součástí. Pátá kolona tak bude mít až 70 000 mužů, do jednotky by měli být nasměřováni i noví syrští branci.

Ve velení Páté kolony budou důstojníci Íránu, Sýrie, Chizbala a šítských milicí, tito důstojníci však nebudou velet každý svým jednotkám, ale jednotky budou smíšené. Jedná se tedy o jednotnou šítskou armádu v Sýrii, tento krok je též možné chápat jako krok Sýrie blíže k Íránu, a jako další projev neloajality vůči Rusku, které bylo v rozhodování opomenuto. Pro napravení tohoto dojmu zveřejňuje Chizbala nejrůznější informace o upevňování spolupráce mezi tímto teroristickým hnutím a Ruskem, informace, jež opět ponechávají Rusko v nechtěném světle.

Tímto způsobem smíšených jednotek se dostanou jednotky Chizbala na hranici s Jisroelem či Jordánskem. Po pádu Chálebu by tato jednotka měla být nasazena právě na jihu Sýrie, což vede nejen k obavám v Jisroeli, ale i možným úvahám o případné vojenské operaci proti těmto silám.

 

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář