Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Nezařazené » Legendární špión – místo pohřbení neznámé

Legendární špión – místo pohřbení neznámé

Jedná se o Eli Kohena, rodáka z Egypta. Kvůli zhoršujícímu se postavení Židů musel opustit univerzitu a nakonec emigroval do Jisroele. Nedlouho poté byl naverbován do tajné služby a začal si budovat novou identitu jako syrský exilový obchodník. Když se vracel do Sýrie jako její ztracený syn, měl z exilu pevné přátelství s nejvlivnějšími syrskými představiteli. Tento špión místo toho, aby se dostal do přízně a blízkosti politiků, se stal symbolickým sloupem moci do té míry, že aby si předešli přízeň prezidenta, předcházeli si Kohena pod jeho smyšleným arabským jménem nejen politici, ale především nejvyšší důstojníci, kteří jej brali na nejtajnější místa, která Kohen fotografoval. Některé informace, které Kohen měl, neznal ani samotný prezident ,jelikož se týkaly neúspěchů syrské armády či jednotlivých důstojníků. Kohen tak byl tím, kdo varoval například před bombami, které měly vést k rozsáhlým obětem v souvislosti s rozhodnutím o založení palestinského Fatachu v Damašku, o čemž opět informoval Kohen. Jeho nejslavnější ale bylo odhalení syrského plánu přesměrovat tok pramenů na Golanech napájejících Jarden, a tak suchem zničit židovský stát. Informace získal přímo od majitele firmy vykonávající práce, od nikoho jiného, než od saudského stavebního podnikatele a otce známého Usama Ibn Ládýna. Zjišťoval vše o dodávkách zbraní a nejrůznějších plánech a rozestavení jednotek, o dodávce sovětských MIGů. Jeho informace též pomohly k vítěství v šestidenní válce i k dobytí samotných Golanských výšin. Méně známá je jiná jeho činnost, a to pátrání po nacistických zločincích ukrývajících se v Sýrii. Jeden z jeho pomocníků byl za tuto pomoc odsouzen k 5 letům vězení za napomáhání jisroelskému špionovi. Jeho styky byly tak rozsáhlé, že den po jeho zatčení bylo zadrženo dalších 500 osob, mezi nimi i dcera nejvyššího soudce, jenž Kohena odsoudil k smrti, která Kohenovy dopisy posílala přes Evropu, aby unikly cenzuře. Její jméno však bylo ze seznamu obviněných vyňato. Rok a půl byl vyslýchán a mučen, mezi jeho vyšetřovatele patřil jeden z vůdců Sýrie generál Al Chafaz.

Zprvu byla naděje na doživotní trest a snad i pozdější propuštění v rámci nějaké výměny, po udělení trestu smrti se snaží Jisroel již přes padesát let alespoň obdržet tělo Eli Kohena a důstojně je pohřbít, nicméně osobní zášť syrských představitelů mstících se za osobní zradu svého bývalého přítele, to nedovolila.

Naděje rodiny i celé země ožila poté, co syrští povstalci zveřejnili nikdy nepublikovaný film z Kohenovy popravy. Film natočený syrskou televizí nebyl nikdy odvysílán, jelikož si režim uvědomil, že tak proti sobě popudí světové veřejné mínění. Film se však nyní dostal do rukou syrských vzbouřenců, a ti jej předali Jisroeli. Spolu s tím roste i doufání, že se jim podaří časem přemístit k poslednímu odpočinku i jeho tělo.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář