Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Jižní křídlo NATO vyklizeno

Jižní křídlo NATO vyklizeno

Zatímco snaha o zachování strategického Turecka jak rozlohou tak velikostí armády nutí mnohé politiky ne již k přivírání očí, ale až k politickému zatmění slunce, dramatické kroky rýsují zcela jinou skutečnost, než ve kterou by západ doufal a nezbývá než neustále postupovat defenzivními kroky. V Turecku skutečně vyrostla mladá generace toužící po demokracii a rozvoji, budoucnost ukáže, zdali se jí podaří vyměnit současný turecký režim, nebo se nopak též opojí snem o obnovení Osmánské říše.

Již během minulého roku jsme přinesli zprávu, že americké jednotky po obležení základny NATO v tureckém Inčerliku vyklidily tamní jaderný arzenál do Rumunska, od té doby se tyto zprávy potvrdily i z několika dalších zdrojů. Nyní došlo k zahájení úplného vyklizení základny NATO v jihotureckém Inčerliku, Američané chtějí svoje vojáky a techniku přesunout do Sýrie, kde by měli dokončit likvidaci ISIS. Místní polní letecké základny však nedokáží přijmout takové množství letadel a další techniky.

Největší práce tak připadla americkým ženistům v Sýrii, na ně v současné chvíli připadla povinnost vybudování nové letecké americké základny v Sýrii a podstatné rozšíření již 4 stávajících, které jsou již využívány v bojových operacích. Tyto základny mají zamezit především pronikání vlivu íránsko-iráckých milicí přerušením vojenského leteckého mostu a zabránit případné turecké invazi do oblasti. Sever Sýrie se v posledních dnech stále silněji dostává do amerického vlivu. Americká armáda tak jasně odpovídá na otázku, zdali poslední americký úder proti Asadově armádě byl pouze představením pro média nebo znamená skutečnou aktivní americkou politiku.

Letectvo tak bude rozptýleno na pět základen, z nichž největší roste ve městě Tabka pouhých 40 kiometrů od hlavního města ISIS Raky. V Tabce se též nalézají americko-kurdsko-arabské jednotky, které by měly hlavní město vražedného ISIS dobýt. Další základna se nalézá v Abů Hadžru u Chasky, dále dvě malá polní letiště u kurdského Kámišlí, pátá se poté nalézá v těžce zkoušeném kurdském městě Kobany. Americká vojenská síla v Sýrii tak dvojnásobně přesáhne sílu všech osttaních sil nacházejících se na území bývalé Sýrie.

Inčerlik neopouštějí pouze Američané, ale i ostatní jednotky NATO nacházející se na základně, německá vláda například začala jednat o odchodu svých vojáků na Kypr nebo do Jordánska.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář