Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Již páté referendum o připojení Portorika k USA

Již páté referendum o připojení Portorika k USA

Právě dnes proběhlo referendum o výzvě americkému kongresu připojit Portoriko jako 51 zemi USA. Portoriko je ostrovní stát s pouhými čtyřmi miliony obyvatel, ale s velikými hospodářskými těžkostmi.

Referendum proběhlo za malého zájmu obyvatel, k volebním urnám jich přišlo pouze 23 procent, a přestože je již páté, jeho výsledek je naprosto jednoznačný, 97, 2  procent z těch co přišli k volebním urnám, se vyjadřuje pro připojení k USA a stát se tak součástí světové velmoci. Pouze 1, 5 procent se vyslovilo za nezávislost. Nízkou účast považuje za svoje vítězství opozice, která referendum bojkotuje, nicméně na vině je spíš nezávaznost referenda a jeho nejasný výsledek, kvůli obavám, že americký kongres opět výsledky referenda neratifikuje.

Portoričané jsou však přesto již Američané od roku 1917, za svou částečnou samostatnost zaplatili dluhy ve výši 74 miliard dolarů, které vyvršili před několika týdny státním bankrotem, v důsledku krize deset procent Portoričanů opustilo poloostrov a přesídlilo do USA. Portoriko se tak stane první plně hispánskou zemí USA, nyní bylo samostatnou přidruženou zemí USA s vlastní vládou a ekonomikou. Portoričané mají americký pas, ale nemají právo volit a být voleni, též neplatí federální daně (v konečném výsledku však platí většinu daní, dostávají však mnohem menší část rozpočtu), v kongresu mají jediného zástupce ovšem jen s omezenými pravomocemi. Právě tento problém s nerovným rozpočtem někteří považují za důvod špatné ekonomické situace a věří, že přičlenění k USA tento problém automaticky vyřeší. Nyní příjmy Portoričanů představují polovinu příjmů ve státě Mississippi, nejchudší zemi USA.

Vládce Portorika Ruslo se obává, že ve Washingtonu nebudou chtít urychlené přičlenění země provést a říká, že je za to ochotný bojovat jak v USA, tak na mezinárodní scéně. Jeho obavy nejsou plané, i v předchozích referendech se obyvatelé rozhodli pro přičlenění k USA, nicméně USA tuto výzvu neratifikovaly, ani prezident Obama, který slíbil výsledky refernda respektovat, tak nakonec neučinil. Například v New Yorku se již uspořádala demonstrace na podporu Portoričanů, přesto je jasné, že cesta Portorika do plného svvazku s USA jako země 51 bude ještě nelehká a dlouhá.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář