Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Hoax a dezinformace pod patronátem OSN

Hoax a dezinformace pod patronátem OSN

S novou dobou svobodných informací a způsobu jejich volného šíření se rozmohl starý nešvar, a tím jsou dezinformace, poměrně novou formou se stal hoax, tedy falešná informace mající falešné či upravené fotografie a tomu odpovídající doprovodný materiál. Jsou lidé a weby, dokonce i organizace, u kterých je tento způsob tvoření dezinformací znám a považovaný u nich za samozřejmý, jsou však instituce, které i když by měly být nestranné a úplně se jim to nedaří, přece jenom přímo výrobu hoaxů by u nich člověk nečekal. U palestinských dezinformací se ustálil výraz Palywood.

Naprosto nečekané tak je šíření hoaxu jedné z organizací OSN. Šiřitelem hoaxu se stala organizace OSN UNRWA starající se o palestinské uprchlíky a o pomoc Aze. Při propagaci sbírky ve prospěch Azy 29. května 2017 uveřejnila fotografii holčičky May z Azy, stojící u zbořeného domu v důsledku konfliktu.

Nicméně samotná UNRWA již stejnou fotografii použila dva roky předtím, tehdy 27. ledna 2015 mělo jít o dívku z předměstí Damašku v Sýrii. Dnešní moderní prostředky dovoují nejen hoaxy vytvářet, ale i je odhalovati, jediným problémem je, že nikdo nemá dostatek času všechny informace schraňovat a neustále hledat a ověřovat, a proto alespoň část zdrojů je vždy nutné považovat za ověřenou, na to právě spoléhala UNRWA, ta je ostatně obviňována z mnoha dalších hoaxů a i z toho, že větší část její pomoci končí v rukou teroristů.

Na toto odhalení reagoval velvyslanec Jisroele v OSN Dany Danon, který to okomentoval slovy „že UNRWA se nenechává zmást fakty“.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář