Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Kultura » Fotografkou na European Maccabi Games

Fotografkou na European Maccabi Games

Competing in sports, united at hearts (soutěžíme ve sportu, jsme spojeni srdcem) znělo motto 14. European Maccabi Games v Berlíně, které jsou vlastně židovskou olympiádou s bohatým doprovodným programem. Jako jedna ze čtyř vybraných field journalists (žurnalistů v terénu) jsem fotila jednotlivé sporty, přátelská utkání s německými týmy, zahájení, pokus o největší šabatovou večeři, zakončení, a také návštěvu koncentračního tábora Sachsenhausen, která byla určena pro 500 juniorů.

Zahájení - delegace Ruska

Zahájení – delegace Ruska

Vodní pólisté z Izraele

Vodní pólisté z Izraele

26. května se konala vernisáž mých fotografií z této události na Židovské obci v Praze. Vernisáž uvedl František Fendrych, předseda Židovské liberální unie a zakladatel Klubu Hakoach, který je též vedoucí vědeckého týmu, který se na Akademii věd specializuje na pokrývání povrchů nanodiamanty.

Maccabi Games se v Berlíně zúčastnilo 8 sportovců z českého klubu Hakoach (ha je gramatický člen a koach znamená v hebrejštině síla, energie).

Hry se konaly podruhé v německy mluvící zemi, v roce 2011 ve Vídni. Loni  v Berlíně u příležitosti 50. výročí navázání diplomatických styků mezi Izraelem a tehdejší SRN v roce 1965.

2300 sportovců z 37 zemí pěti kontinentů s doprovodem bydlelo v největším německém hotelu Estrel. Zahraniční dobrovolníci z celkového počtu 300 bydleli v rodinách, já u německé dobrovolnice Ute. Nejvzdálenější dobrovolnice byla Rosana z Brazílie.

19 sportovních disciplín se odehrávalo v areálu Olympiaparku, který byl postaven pro olympijské hry v roce 1936, na které měli nejen němečtí Židé vstup zakázán. Náš Social Media Team zde sídlil ve vile tehdejšího ministra Goebbelse. Olympiapark je hojně navštěvován turisty. Místní průvodkyně byla nadšená, že se zde po letech opět závodí a areál ožil lidmi a událostmi.

Turečtí junioři v Olympiaparku, kam měli Židé v roce 1936 vstup zakázán

Turečtí junioři v Olympiaparku, kam měli Židé v roce 1936 vstup zakázán

O vskutku přátelské atmosféře na hrách svědčí též vytvoření česko-slovenského týmu ve stolním tenisu. Nešlo v první řadě o výkony, přestože mnohdy byly úctyhodné.

V rámci her jsme se zúčastnili bezplatných prohlídek židovského a panoramatického Berlína. Na bezpečnost účastníků dohlíželi vždy korektní policisté nejen z Berlína, kteří mě vždy žádali, abych svým  fotoaparátem něco vyfotila, aby měli jistotu, že to není jen schránka na bombu.

Maccabi je název židovských sportovních klubů téměř ve všech zemích a největší dobrovolnická organizace na světě. Hry se konají vždy jednou za dva roky střídavě v Evropě a Jeruzalémě.

Autor: Lenka Hoffmannová
Štítky

Napsat komentář