Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Dobytí Raky připraveno, čeká se již jen na den D

Dobytí Raky připraveno, čeká se již jen na den D

Americká vojenská kolona již minulé úterý opustila Kurdskou autonomii na severu Iráku a s kurdskými poznávacími značkami zamířila do Sýrie, kde se připravuje dobytí města Raká, které je hlavním městem rozpadajícího se ISIS. Jedná se o kolonu nákladních vozů vezoucích zbraně, munici, ale také obrněná vozidla. Všechny tyto vozy a jejich náklad vyjíždí u Irbílu, hlavního města Kurdistánu, kam jsou dopravovány americkou armádou přes letecký most.

Tyto zbraně jsou určeny pro Syrskou demokratickou armádu, která na sebe vzala úkol Raku dobýt. Syrská demokratická armáda má mezi 50 až 60 tisic bojovníky a asi dvě třetiny z nich tvoří kurdské milice YPG, YPG však v případě mobilizace záloh může postavit sama až 75 tisíc vojáků, zbytek tvoří povstalci ze severosyrských kmenů.

V souvislosti s touto operací a silným nátlakem ze strany USA Turecko oznámilo, že ukončuje svoji vojenskou operaci Obrana Eufratu, během níž Turecko obsadilo území o rozloze 6000 kilometrů čtverečních na severu Sýrie, akce však byla velikým neúspěchem. Během několika měsíců se nepodařilo dobýt město Mánbídž a na hranicích s Tureckem se podařilo udržet se kurdským milicím YPG. Toto turecké oznámení bylo víceméně podmínkou souhlasu Kurdů, aby se zúčastnili nebo spíše převzali většinu iniciativy při dobytí Raky, dále požadovali americkou záruku, že turecká armáda neobsadí další kurdská města, která zůstanou během přesunu bojovníků k Race nechráněna. Další podmínkou bylo, že turecká armáda že žádným způsobem nezapojí do osvobození města Raky. Turecko, přestože se nemůže pohnout ani o centimetr dále, ovládá 6000 kilometrů území Sýrie a Kurdistánu a toto území chce nejenomže trvale přičlenit ke své říši, ale i nadále je při vhodné příležitosti rozšiřovat.

Aby ametričané ukázali, že své závazky myslí vážně, umístili v městě Manbídž vojenskou posádku na jeho ochranu. Hned od počátku turecké vojenské operace se Turecko všemožně snažilo toto město ihned po jeho osvobození kurdskými jednotkami z rukou ISIS znovu dobýt, právě tyto akce vedly k zastavení vítězného postupu, jenž mohl již dávno ukončit existenci ISIS. Nyní tedy znovu přichází na řadu plán dobytí Raky a likvidace ISIS. V Mosulu, největším městě, které ISIS dobylo, a které je již z větší části osvobozeno, nadále již po sedm měsíců bojuje na 100 tisíc iráckých vojáků s podporou amerických obrněných vozů, a především letadel, přibližně proti 2000 teroristů z ISIS, Raka pak byla vybrána za hlavní město pro svoje odlehlé místo na poušti a pro styl svého rozestavění, jedná se o rozptýlená od sebe vzdálená uskupení, která umožňují partyzánský boj a bombardování činí neúčinným.

Jsou obavy, že současná pomoc a síly jsou nedostačující, navíc proti účinnější vojenské pomoci Kurdům a Syrské demokratické armádě vystupuje pevně Turecko.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář