Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Do posledního muže

Do posledního muže

Minulý týden teroristické hnutí Chizbala přepravilo další dvě jednotky z domovského Levanonu do Sýrie. Několikrát jsme již informovali o důvodech, které drží toto hnutí dále od skutečných bojů a až do začátku bojů v Chálebu (Alepo). Důvodem byly vysoké ztráty v bojích, které přivedly Chizbala na pokraj úpadku. Při bojích o Cháleb se ale bojovníci tohoto hnutí opět objevili v předních řadách ve snaze zvrátit vývoj bojů, které svoji zničující silou mohou zničit jak Asadovu armádu, tak opozici.

Současné nasazení dvou jednotek o síle 5000 mužů je pro mnohé překvapením. Důvodem pro toto rozhodnutí byl pravděpodobně tlak ze strany Íránu a slib na další finanční toky na podporu tohoto hnutí, které se podstatně zmenšily, spolu s tím se zmenšila podpora rodinám padlých. Námezdné žoldáctví pro Chizbala tak nejen není populární, ale Chizbala se stává též terčem nespokojenosti v domovském Levanonu. Počet padlých z řad tohoto hnutí je již nejméně 1600, další tisíce byly ve válce zraněny a 6000 jsou invalidé.

Nové posily se skládají z pozemní jednotky mající i tanky a další těžké zbraně, druhá jednotka je operační komando. Spolu s těmito posilami se tak počet teroristů z Chizbala operujících v Sýrii pohybuje mezi 14 až 15 tisíci. V případu kýženého vítězství nad opozičními jednotkami v Chálebu má být podle ruských zdrojů tato síla vržena proti Idlíbu, kde se soustředí jednotky patříci El Kajdě A-Nusra.

Tato narychlo postavená síla nedostatečně vycvičená k boji je velikým rizikem, jelikož jejich rozdrcení může současné problémy hnutí v Levanonu prohloubit až na kritickou hranici kromě ztráty důvěry, kterou tím hnutí utrpí. Hnutí trpí nespokojeností obyvatel a hlasy rodin nájemných žoldáků mu nepomáhají, dokonce země jako Saudie nebo Spojené emiráty a nakonec i Arabská liga je vyhlásily za teroristické hnutí se všemi důsledky.

Prohlášení, že válkou hnutí chrání Levanon před Islámským státem, místní obyvatelé nepřijali a bývalé kouzlo síly se nejen rozplývá, ale obrací se přímo v hněv proti tomuto hnutí. Libanon kvůli tomuto hnutí čelí sankcím a nejistotám nejen finančním, ale i bezpečnostním uvnitř země, do středu pozornosti se dostává i kritika mizení jejich odpůrců.

Zajímavé je též vyzbrojení jednotek Chizbala. Zmíněná pozemní jednotka má tanky a další těžké zbraně americké výroby, zatímco příslušníci komanda jsou vyzbrojeni ruskými zbraněmi. Některé americké zbraně byly doplněny ruským vybavením. Například americké teréní vozy jsou opatřeny ruskými těžkými kulomety. Americké zbraně mají původ v syrském městě Kusajr, kam byly původně převedeny i nové jednotky z Chizbala.

Hnutí Chizbala město Kusajr dobylo před třemi lety a diktátor Asad jim tehdy město věnoval pro účely hnutí. Město bylo tehdy vylidněno a byla zde vybudována vojenská základna, především zde ale byly vybudovány továrny na vojenský materiál, jejichž hlavním cílem je uzpůsobit ukořistěné zbraně k dalšímu vojenskému použití. Ruské zbraně pak hnutí Chizbala dostává od Asadovy armády, výjimečně i přímo od Rusů.

V sobotu mělo dojít k prvnímu nasazení těchto sil, Chizbala nyní jde o všechno.

 

 

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář