Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Historie » Dívčí válka v cizích pramenech

Dívčí válka v cizích pramenech

Nyní téma ne vážné, ale zajímavé z československé historie. Bájné dějiny přemyslovského státu, kde se objevuje Přemysl Oráč a vedle něj kněžna Libuše. Do této doby je kladena i jiná událost dívčí válka.

Kosmova kronika je pramen velmi sporný, obsahuje starší zachované báje, jejichž pravost je těžké ověřit. Ne výmysly, ale bludy a historické skutečnosti, past pro bádání historiků. Zajisté si každý pomyslel jestli tyto příběhy se skutečně odehrály.

Uvádím zde tedy jiný pramen, neovlivněný kronikou Kosmy ani jeho opisovači, židovské písemnictví. K mému překvapení jsem objevil v knize Seder oulom zprávu, která v dávných dobách po potopě světa uvádí příběh ze země bohemské, tedy české. Samozřejmě že tehdejší Čechy a ani ještě dlouho poté neoznačovali se jménem sjednotitelského českého rodu, ale jméno je použito dle známého současného (pro autora) názvu.

Ještě více mě překvapilo, že příběh, který se tu vypráví, vlastně znám. Není sice se všemi podrobnostmi, ale říká se tu, že zde tehdy žily Amazonky, ženy, které začaly bojovat proti mužům.

Tento pramen by dokazoval, že dívčí válka se skutečně odehrála a pravděpodobně ještě před příchodem Slovanů. Kosmas však příběh zasadil do bájné doby ze začátku formování státu. Je li to pravdou, jeho pramen byl věrný, nicméně odkud věděl co se stalo v dobách před příchodem Slovanů, kdo tuto tradici tradoval, byli li původní obyvatelé vyhnáni, neměl kdo starý příběh předat, znamenalo by to že Slované původní obyvatele nevyhnali, ale alespoň částečně se s nimi postupně smísili, a tak zůstalo několik starých příběhů a toto je jeden z nich, který se dostal i mezi nás.

Bylo by velmi zajímavé bádat v tomto směru. Židovské písemnictví může vydat mnohé poklady k československé historii. Například nejstarší písemně zachovaná slova v českém jazyce jsou právě z hebrejských knih, jmenovitě z knihy Jicchok Our zarua.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář