Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Další velká protiofenzíva Islámského státu může ohrozit i Bagdád

Další velká protiofenzíva Islámského státu může ohrozit i Bagdád

Americký prezident Obama rozpoutal rozsáhlou ofenzívu za účelem dobytí města Mosul z rukou Islámského státu, tuto akci potřeboval jako součást prezidentské kampaně, ve které z velké části hrála roli bezpečnost a též pro svoji prestiž, aby odešel jako ten, kdo ukončil řádění nemilosrdných vrahů. Za tímto účelem byl vytvořen slepenec, který jak jsme informovali nemohl vydržet a skutečně ani nevydržel, jelikož Kurdové byli ponecháni pouze na okraji přestože jsou vlastně jedinou bojovně schopnou jednotkou v oblasti. Znamenalo to, že po přiblížení k Mosulu, kdy odcházejí Kurdové, přešel Islámský stát do protiútoku.

Nicméně důsledek toho neúspěchu se ukázal mnohem strašnější, než nejhorší očekávání. Tento týden došlo k dalšímu tragickému zvratu v situaci u Mosulu. Důvodem je, že ISIS vyvinul úspěšnou taktiku boje – velká spousta protiútoků, sebevražední útočníci, auta s výbušninami, protitankové i protiletecké rakety, velká spousta min a náloží, vznášedla snášející na město spršku výbušnin a dle některých zdrojů i chemických zbraní, speciální jednotky ostřelovačů. Dalším problémem byl rozpad a rozmíšky v koalici. To vše dalo ISIS v poli převahu a několik úspěchů, mezi ty poslední patří dobytí celého vojenského postavení (na obrázku), kde uprchlí iráčtí vojáci ponechali vražedným dobyvatelům velkou kořist, která byla zveřejněna v propagandistických filmech ISIS.

Irácké síly, které stojí u Mosulu proti ISIS, jsou především dvě speciální Zlaté divize a 9. obrněná divize, které byly základem irácké armády, utrpěly takové ztráty, že byly donuceny se stáhnout z bojů, dle některých údajů padlo nebo bylo zraněno přes polovinu vojáků těchto divizí. Na místo byly spěšně povolány další irácké, ale i americké posily, které mají za cíl zabránit zhroucení fronty. Jedná se o 4000 iráckých a 1700 amerických vojáků. Američtí vojáci již nevystupují pouze v roli instriktorů styčných důstojníků či techniků, ale jsou vidět přímo v poli v předních řadách, kde se snaží zabránit katastrofě.

Katastrofa může být nedozírná, kdyby se fronta zhroutila, tak téměř zničená irácká armáda nemá žádné prostředky jak zabránit vítěznému tažení ISIS na Bagdád a zmocnění se většiny Iráku. Aby bylo ještě hůře, zhoršující se situace u Mosúlu přinutila irácké vedení povolat do tamních bojů jednotku, která měla bránit Bagdád nejen před vojenským útokem, ale i před nejrůznějšími pokusy uchopení moci převratem, který by mohl provést ISIS. Celý Irák je tak naprosto nechráněn a cesta k hlavnímu městu je volná, poslední vojáci z bývalé ofenzívy proti Mosúlu jsou jedinou překážkou tohoto katastrofického vývoje. O šábesu ISIS provedl v Bagdádu dva pumové útoky, při nichž zahynulo 25 a 40 lidí. Přestože to byly největší vražedné útoky v Bagdádu za poslední 3 měsíce, nedošlo zatím k žádné větší akci, která by mohla vést k násilnému převratu. Aby byl zmatek úplnější, samotná irácká armáda je spíše vazalem a nevyhlášenou provincií Iránu což znamená, že v každém případě problémy a nebezpečí zde brzy nepřestanou.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář