Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » Okénko do Polska 1

Okénko do Polska 1

I po šesti letech nejsou ukončena vyšetřování letecké tragedie u Smolenska z dubna 2010, soudy trvají. Tenkrát zahynula v podstatě celá vláda Polské republiky včetně prezidentského páru. Připomeňme si, že ruské vyšetřovací orgány dosud nevydaly trosky letounu Tu-154M a jeho letové záznamníky. Polská strana zpracovala odbornou expertizu příčin a průběhu havárie, která je dostupná online a tím vyšetřování z polské strany ukončila.

U varšavského soudu probíhá občanskoprávní, tedy občanský, spor o zanedbání organizace letu a přistání celé delegace, nedodržení platných leteckých předpisů a dostatečné nevyužití dopravních možností armádní letky. Žalován je Tomasz Arabski, tehdejší  vedoucí kanceláře předsedy Rady ministrů (2007-2013), dále dva úředníci kanceláře premiéra Monika B. a Miłosław K. a dva pracovníci ambasády Polské rep. Justyna G. a Grzegorz C. Žalujícími je skupina čtrnácti pozůstalých po obětech nehody.

Podle vyjádření Mezinárodního antiteroristického centra (ICCT) je možno doložit účast minimálně 20, spíše však 40 osob polského původu v konfliktu v Sýrii. Ve všech případech mají tyto osoby dvojí občanství. Ke kterým konkrétním džihádistickým skupinám se připojily, nebylo zveřejněno. Zároveň je pro nás potěšující, že ČR spolu s Rumunskem a Litvou figurují na seznamu s číslicí „0“, tedy žádná podpora.

Polský Sejm bude rokovat o možném přijetí reformy veřejnoprávních sdělovacích prostředků. Reforma předpokládá změnu koncepce těchto tří institucí TVP, PR, a PAP. Tedy televize, rádia a Národní tiskové agentury. Tyto tři organizace by řídil šestičlenný kabinet jmenovaný Sejmem, Senátem a prezidentem na šest let. V kabinetu by bylo vždy jedno místo garantováno představiteli opozice. Ve hře je i zavedení koncesionářského poplatku, který by se platil spolu s poplatkem za elektrickou energii. Navrhováno je rozmezí 12-15 zlotých.

Poplatek za vjezd do centra města zvažují Varšava, Sopoty a Krakov. Radnice jednají s fy. KAPSCH o zpoplatnění formou předplatného, SMS parkingem nebo rezidentskými kartami. Systém využívá principu detekce poznávacích značek vozů. Celý projekt dosud stoji „na vodě“, je totiž v rozporu se zákonnou úpravou. Od roku 2003 nemohou města zpoplatňovat využití komunikací.

Za účasti nejvyššího velitele  ozbrojených sil a současně vrchního velitele vojska RP Andrzeja Dudy a premiérky Beaty Szydło zahájili ve Varšavě každoroční konzultace představitelé Ministerstva národní obrany a velitelé ozbrojených sil. Událost provázela přehlídka čestné jednotky Polské armády. Konzultace jsou rozšířeny o přípravu vrcholného summitu NATO, který proběhne v červenci v Polsku.

Witold Waszczykowski, šéf polské diplomacie oznámil investiční záměr skupiny čínských podnikatelů. Rýsuje se zde možnost výstavby vysokokapacitního letiště v oblasti mezi Varšavou a Lodží. Na něj by navazovala síť vysokorychlostních železnic, napojená na PKP. Jako výsledek čtyřdenního jednání dále předložil zvážení vzájemných investičních programů, které jsou podpořeny vstupem Polska do Asijské banky. Tyto probíhající aktivity podpoří svou návštěvou prezident Čínské lidové republiky, Chin Xi Jinping, zřejmě v nejbližších měsících.

Autor: Hamsa D.
Štítky

Napsat komentář