Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Věda » Příroda » Arzén?

Arzén?

Arzén

Nejde o detektivku, i když malé pátrání to je. Ohledně inkoustu Talmud zmiňuje זרניך zirnych, to je slovo, které se dnes používá pro arzén. Dokonce jsem někde nalezl od nějakého odborníka napsáno, že je to skutečně arzén žluté barvy.

Arzén se nachází ve třech barvách-jedna je černá k použití jako inkoust vhodná, žlutá forma již nikoliv. Nicméně nalezl jsem informace že arzén byl poprvé izolován někdy před necelými osmi sty lety, i když je tu problém. Jiný zirnych uvádí Raši, jeden z komentátorů, který žil sto let před izolací našeho prvku je ve francouzštině žlutá barva. Tím určuje původ záhadného názvu.

Pakliže by Raši znal od starých dob tradici o ještě neznámém prvku, nemohl by jej popisovat francouzským slovem. Pro lepší pochopení, když Francie v té době arzén ještě neznala. Já tedy uvádím že zirnych je žlutá šťáva ze stonku jisté rostliny mající žlutou barvu a otravné účinky jako arzén, proto i její hebrejský a aramejský název, jenž je taktéž uváděn סם סמא označující jed. Když pak byl nalezen arzén a jeho otravné účinky a žlutá barva mu přivlastnila jméno zirnych již zapomenuté rostliny, známé pouze svými účinky.

Nevím ani jak a proč by se arzén do inkoustu míchal. Víte-li tedy o arzénu více, rád se poučím.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář