Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » Recenze, úvahy » Ako sme založili NATO

Ako sme založili NATO

Autor Peter Kalmus

O pár dní si pripomenieme jednu veľmi tragickú dejinnú udalosť v Československej republike. Pôjde o také „baťovské“ 69. výročie. Zhodou okolností je to takmer priemerná dĺžka života v našich zemepisných šírkach a dĺžkach.
Presne 25. februára 1948 sa podarilo J. V. Stalinovi uskutočniť v ČSR komunistický puč, ktorý boľševici s arogantnou drzosťou nazvali víťazstvo pracujúceho ľudu, tzv. Víťazný február. Samozrejme, prevrat sovieti začali pripravovať hneď po skončení ukrutnej 2. svetovej vojny. Je potrebné stále si pripomínať, že šialenú hrôzostrašnú vojnu rozpútali dvaja neskutoční masoví vrahovia a vojnoví zločinci A. Hitler a J. V. Stalin.
Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Počas šiestich rokov trvania zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva.
Spomínaný politický prevrat v Československu dal definitívny impulz na založenie transatlantickej aliancie. Pád poslednej demokratickej krajiny na východ od Berlína dal podnet na založenie nového obranného zoskupenia. NATO nevzniklo ako projekt USA, ale impulz na jeho vznik vyšiel od britského premiéra Clementa Attleeho. Briti si totiž veľmi zreteľne uvedomili, že pakt Bruselskej zmluvy na obranu západnej Európy pred sovietskou expanziou nestačí.
NATO vzniklo a západný demokratický svet začal byt bezpečný a prosperujúci. V Československu sa po prevzatí moci komunistami na čele so Stalinovým lokajom K. Gottwaldom začalo peklo. Znárodňovanie majetku, zatváranie a aj popravy. Začala diktatúra s potlačením takmer všetkých ľudských práv a slobôd. Z jednej z najvyspelejších ekonomík vtedajšej doby sa stáva pracovný tábor. V päťdesiatych rokoch sa krutý a bezcitný boľševizmus sovietskeho typu dokonale prejavil aj v štáte, ktorý po rozpade Rakúsko-Uhorska založili T. G. Masaryk a M. R. Štefánik.
Najsmutnejšie a najtragickejšie je, že keď tento neľudský režim v roku 1989 padol, prešli sme cez slobodné voľby k demokracii, bez čo i len náznaku vyrovnania sa s hrôzou predchádzajúcich štyridsiatich rokov. Komunistická strana legálne kandidovala kandidovala v slobodných voľbách 1990,a žiaľ občania ju posunuli do Slovenskej národne rady. Navyše komunisti, kágebáci, eštebáci, príslušníci ĽM a podobná zberba sa objavili takmer vo všetkých parlamentných stranách, vrátane víťazného hnutia VPN. Už v roku 1991 vzniká skoro zločinecká organizácia HZDS a nastáva kruté obdobie Mečiarizmu. Aj v súčasnosti si dôsledky toho obdobia. Nepoučiteľnosť z nedávnej histórie má neskutočne otrasné následky. Podľa prieskumu renomovanej agentúry si až štvrtina prevážne mladých ľudí praje žiť v diktatúre. Takmer rovnaká časť populácie vidí svoju „spásu“ v režime súčasnej Ruskej federácie, na čele ktorej stojí vojnový zločinec a morálny vrah V.Putin. Áno, za východnými hranicami na Ukrajine prebieha už dlhé mesiace vojenský konflikt, ktorý má už vyše 10 000 obetí a denne prichádzajú smutné správy o ďalších bojoch a mŕtvych. Je najvyšší čas, aby zodpovední politici konečne začali občanom trpezlivo a zrozumiteľne vysvetľovať, že ich vonkajšia a vnútorná bezpečnosť je bez členstva v NATO nepredstaviteľná a nemysliteľná.

Autor: MFS
Štítky

Napsat komentář