Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Články » 5 najväčších hrozieb pre ľudstvo

5 najväčších hrozieb pre ľudstvo

V tomto článku sa pozrieme na 5 najväčších hrozieb, ktoré môžu v najbližších 15 rokoch zmeniť život na planéte Zem a ukončiť, alebo výrazne ovplyvniť existenciu civilizácie ako ju poznáme.
Výber TOP 5 hrozieb samozrejme neobsahuje všetky vážne hrozby, ktorým ľudstvo musí čeliť.
Vo svetle týchto faktov ale vyznievajú snahy fašistov o definovanie národa na základe rasy, či pokusy o ustanovenie diktatúry ako zle načasovaný vtip.

Supervulkán v Európe
Katastrofické filmy často opisujú postapokaliptickú budúcnosť po výbuchu supervulkánu Yellowstone. Málokto ale tuší, že rovnakú hrozbu máme hneď pod zadkom na juhu Európy. Slávne talianske sopky Vezuv, Etna , či Stromboli sú iba neškodné petardy oproti vulkánu, nachádzajúcemu sa na území Campi Flegrei v Taliansku. Tento vulkán sa nachádza pod hladinou stredozemného mora a svojou veľkosťou sa vyrovná vulkánu Yellowstone. V decembri 2016 talianski vulkanológovia prišli zo šokujúcou správou.
„Campi Flegrei sa blíži ku kritickému bodu, po dosiahnutí ktorého dôjde k erupcii,“ tvrdí správa vulkanologického týmu vedeného Giovanim Chiodinim z Národného geofyzikálneho inštitútu v Ríme. Vulkanólog Giuseppe De Natale dodáva: „Následky by postihli celú planétu a boli by porovnateľné s dopadom veľkého asteroidu.“ Európsky „Yellowstone“ sa teda práve prebúdza.

Slnko
Slnko ako hlavný motor klímy na Zemi je pod drobnohľadom vedcov už od nepamäti.
V posledných desaťročiach však máme k dispozícii podrobnejšie informácie o stavbe a fungovaní našej životodarnej hviezdy. Nový model slnečného cyklu nám poskytol nebývalo presné predpovede 11 ročných slnečných cyklov. Tento model vychádza z pozorovania dynamo efektu v dvoch vrstvách Slnka. Jedno „dynamo“ je blízko k povrchu hviezdy a jedno hlboko v jej konvektívnej zóne. Predpovede z modelu naznačujú, že slnečná aktivita sa zníži o 60 percent počas najbližších 15 rokov. Teda niekedy po roku 2030 nastanú podmienky aké naposledy na Zemi panovali počas „malej doby ľadovej“, ktorá začala v roku 1645. Pokles teploty na Zemi môže predstavovať až 5 st. C. Ak sa Vám to zdá bezvýznamné, tak 5 st. C je rodiel v priemernej teplote medzi Popradom a Madridom.

Asteroid
Pravdepodobnosť zrážky Zeme s asteroidom dosť veľkým na to, aby napáchal globálne škody, nie je ani zďaleka tak malá, ako by sa zdalo. Iste si pamätáte film Armagedon, v ktorom družina odvážnych „vŕtačov“ pristála na asteroide a kde nás všetkých pred týmto globálnym zabijakom zachránil Bruce Willis. Tak presne takto sa to v prípade reálneho asteroidu spraviť nedá. Počet blízkozemských asteroidov, ktoré odhalíme, je každý deň viac. Posledný asteroid minul Zem 9.1.2017. Preletel okolo nás vo vzdialenosti približne polovice vzdialenosti Mesiaca od Zeme. Jeho veľkosť cca 25m a rýchlosť 15,7 m/s (relatívna voči Zemi) mu nedávala veľký potenciál napáchať ľudstvu škody. Problém tak nebol v asteroide samotnom. Problém je, že sme ho objavili iba 2 dni pred očakávaným preletom. Ak by sa na nás rútil veľký kameň na kolíznom kurze, nespravíme proti nemu nič. Pred pár rokmi dostal šéf NASA otázku, čo by sme mali robiť v prípade, že sa na Zem bude rútiť asteroid. Jeho odpoveď bola jednoznačná. Modliť sa, lebo nič lepšie teraz urobiť nedokážeme.

Rezistencia na antibiotiká
Vďaka Alexandrovi Flemingovi sme si za posledné desaťročia zvykli na pohodlnú liečbu antibiotikami. Vereným tajomstvom, o ktorom sa radšej hovorí iba šeptom, však je, že stojíme na prahu doby postantibiotickej. Závratnou rýchlosťou sa blížime k bodu, kedy ani tie najsilnejšie antibiotiká nebudú účinkovať. Zaujímavé je, že tento scenár predpovedal už v roku 1945 sám Fleming. Jeme antibiotiká ako cukríky a sami sme tak vytvorili superodolné baktérie. Aj keď sa vedci po celom svete snažia vyrábať stále silnejšie antibiotiká, je veľmi pravdepodobné, že už o niekoľko rokov bude obyčajné porezanie sa opäť životu nebezpečné.

Nedostatok pitnej vody
Nad Slovenskom sa ročne prirodzene obnoví 50km3 vody. Spotrebujeme ale iba 0,69km3/rok, alebo ak chcete 127m3/osoba/rok. V prepočte na vodu je teda Slovensko jednou z najbohatších krajín sveta. Takto bohatou krajinou sa ale nemôže pochváliť každý. Až 40% populácie sveta aktuálne trpí suchom. Už v najbližšom desaťročí preto nedostatok pitnej vody pravdepodobne vyženie z domovov viac ako 1 miliardu ľudí. Celých 1000 000 000 ľudských bytostí bude bojovať o dúšok vody. Voda sa tak stala strategickou surovinou číslo 1.

Pravdepodobnosť naplnenia hrozieb je vysoká
Je mi jasné, že fašisti hajlujúci za „boha a za národ“ považujú za najväčšiu hrozbu pre svoj život dekadentný západ, prípadne liberálnu demokraciu. Či už ale vyššie uvedenému veria, alebo nie, je viac ako 90% pravdepodobnosť, že v najbližších 15 rokoch niektorá z popísaných hrozieb prepukne naplno. A to samozrejme nie sú zďaleka všetky globálne ohrozenia, ktoré na ľudstvo číhajú. Ak sa však prejaví čo i len jedna z nich, bude to znamenať koniec sveta ako ho poznáme. Deliť sa v čase takéhoto ohrozenia podľa národností, či definovať národ na základe rasy je známkou pokročilej duševnej choroby.  Pretože aj keď platí, že „Kým potrvá zem, nikdy neprestane sejba a žatva, chladno a teplo, leto a zima, deň a noc.“ (Genezis 8:22), neznamená to, že nemôže zomrieť veľa ľudí. Viac ako kedykoľvek predtým, práve teraz musíme spolupracovať. Náš svet potrebuje vyvíjať a implementovať technológie a nie riešiť národnostno-rasové trenice. Globálne hrozby  hranice, národy, či rasy nepoznajú.
Existuje totiž iba jedna rasa, rasa ľudí.

 

Zdroje:
http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-65571070-oziva-supervulkan-ktery-vyhubil-neandrtalce-nasledky-jeho-vybuchu-by-byly-srovnatelne-s-dopadem-asteroidu
https://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150709092955.htm

Blízkozemských asteroidov pribúda


http://neo.jpl.nasa.gov/pdc17/
http://technet.idnes.cz/asteroid-hledani-nasa-databaze-det-/tec_vesmir.aspx?c=A170111_145036_tec_vesmir_pka
http://www.theodora.com/wfbcurrent/slovakia/slovakia_geography.html
http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/konec-antibiotik-se-blizi-budou-bakterie-opet-smrtici–1618049
http://www.bbc.com/news/health-21702647

Autor: Branislav Drozdík
Štítky

Napsat komentář