Twitter Facebook Youtube Subscribe
Domů » Zpravodajství » Zahraniční » 30 000 za účast na spontánních nepokojích

30 000 za účast na spontánních nepokojích

Na rozdíl od každodenního násilí, které je pácháno vůči Židům v Jisroeli, po většinou civilistům, získaly bouře na Chrámové hoře v hlavním městě Jerušolajimu pozornost světových médií. Mnohými tyto nepokoje byly prezentovány jako spontánní protesty, které vznikly v důsledku frustrace z okupace a z obav, že Židé si Chrámovou horu nárokují.

Pozadí protestů či spíše násilností však šokujícím způsobem kontrastuje s tímto podáním. Dostáváme se tak až do Turecka k polovládní organizaci Mirasimiz (naše tradice), která je i z velké části financována Tureckou vládou. Právě tato organizace uvedla v život projekt přivést na Chrámovou horu půl milionu Arabů „aby ji chránili před jisroelskou okupací a nebezpečím zboření mešity Al Akca“. Na tento projekt bylo vyčleněno 11, 5 milionu šekelů, skoro 80 milionů korun, společnost si pronajala 11 autobusů a jejich počet každý týden rostl. Velká část návštěvníků byli členové odnože Severního křídla Islámského hnutí v Jisroeli, tedy skupin Murabiton a Murabitat, této zakázané organizaci a jejímu předsedovi šejchu Salachovi odsouzenému za teror vyjádřil předseda tureckého Irazimiz plnou podporu a obdiv. Do programu byly ale zapojeny i mnohé arabské školy, kromě cesty zdarma každý obdržel na cestě pití a občerstvení za dalších 7, 5 milionu šekelů.

Nepokoje tak mohly začít, nicméně po jejich vypuknutí a při zadržování útočníků tajná policie zjistila, že Turecko má s touto akcí ještě další nemalé výlohy a tím je měsíční plat pro pravidelné výtržníky, zatímco plat za stálou práci je 3500 šekelů a v arabských oblastech to může být i méně, za občasné výtržnictví radikálové obdrželi 4500 šekelů. Organizace Mirasimiz se zabývá též koupí, obnovou a údržbou budov ve Starém městě v okolí Chrámové hory. Mirasimiz působí i mimo Jerušolajim a investuje do staveb či do oprav historických mešit ve svém velkootomanském snu, členy organizace jsou mnozí poslanci a turečtí politici.

Předseda této organizace Damreči je jedním z lidí naplňujících nového ducha současného tureckého prezidenta Erdogana, a tak vyvstává na pozadí úplně jiný gigantický projekt, nové zrození Jerušolajimu prostřednictvím jeho otomanské tradice. Dle názoru Turecka podle mezinárodních zákonů v okupovaném Jerušlajimu platí nadále turecké zákony a Turecko jakožto dědic otomanské tradice má tak v Jerušolajimu výsostné právo se vměšovat do situace. Ze strany turecka je to přímý akt agrese podrývající celistvost, ne-li přímo samotnou existenci státu Jisroel.

Autor: Jicchak Seifert
Štítky

Napsat komentář